Bootlegy na Slovensku

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Máte doma tovar týkajúci sa anime, mangy, japonských hier alebo interpretov? Myslím, že 99 percent fanúšikov odpovie kladne. Ale, čo ak sa opýtam na pôvod? To už mnohí odpoveď poznať nebudú.

Bootleg je inak povedané fake zväčša pochádzajúci z Číny či Vietnamu. Za normálnych okolností sa bootlegy zabavujú na hraniciach a ničia, avšak pri obrovskom množstve tovaru nie je možné zabrániť dovozu na Slovensko/Česko. Problém ale vzniká vtedy, keď si danú vec zakúpite a neskôr možno zistíte, že originál stojí trošku viac a Vy ste v skutočnosti vyhodili peniaze za nie veľmi lacnejšiu napodobeninu.

Aby toho nebolo málo, takmer všetky české a slovenské obchody s produktmi pre otakov ponúkajú prevažne napodobeniny. Výnimkou nie sú ani festivaly, kde je rizikovosť kúpy čínskej kópie ešte podstatne vyššia, keďže sem často chodievajú predávať aj zahraniční predajcovia (zväčša z ázijských štátov).

Nedajte sa oklamať! Opýtajte sa predajcu, z ktorej krajiny tovar dováža. Ak má originály, nebude sa hanbiť Vám odpovedať, otázkou na krajinu pôvodu nerušíte žiadne obchodné tajomstvo, preto by sa na Vás predávajúci nemal v žiadnom prípade uraziť. Ak však predsa len odmietne, mám tu pár rád, ako si bootleg overiť priamo na mieste bez cudzej pomoci.

Môžem začať napríklad s plyšákmi. Tie patria k najobľúbenejším tovarom u nás. Je pravda, že vyhadzovať zopár desiatok eur len pre to, aby bol plyšák Made in Japan sa neopláca, avšak môže sa stať, že jednoducho fake doma nechcete. Ak je Vaším cieľom práve originál za každú cenu, dajte si dobre pozor na to, od koho kupujete. Napríklad plyšáky vocaloidov od spoločnosti Gift, ktoré sú plne ohybné a detailne spracované sú obľúbeným tovarom na odkopírovanie… A práve preto:

  1. Skontrolujte copyright, na každom origináli musí byť ©
  2. Môže sa stať, že plyšák nebude mať visačku, v takom prípade hľadajte štítok, ak ho nemá, je to jasná kópia.
  3. Niekedy sa riadne odlišujú farby, ak viete že daná postava má napríklad červené doplnky a plyšák má ružové, taktiež to nie je originál.
Kuroneko z Trigun-u v čínskom podaní je síce podarená, avšak originál sa naozaj líši, v prípade záujmu si ju stačí nájsť cez nejaký vyhľadávač. Vľavo originál vocaloida Kaita od spoločnosti Gift, vpravo nepodarená napodobenina. Originál býva zvyčajne v cenovom rozmedzí od 40 € – 60 €, fake okolo 25 €.

Mimo plyšových hračiek mnoho otakov zaujímajú figúrky. Tu býva najväčší kameň úrazu, ak sa necháte nachytať, prídete o nemalý peniaz.  Najčastejšie k nám prúdia z Číny Nendoroidy. Aby som to uviedla na správnu mieru, výrobca Nendoroidov Good Smile Company má naozaj fabriku v Číne, ale nikdy Vám nehrozí zlá kvalita za vysokú cenu. Bootlegy Nendoroidov sa u nás najčastejšie predávajú na festivaloch a každý rok sa tomu bohužiaľ len prizerám. Môžem len dúfať, že si tento článok prečíta mnoho ľudí a bude vedieť, že ak si bootleg kúpil, činí tak z vlastnej vôle.

  1. Faktor, ktorý odhalí fake je krabica. Číňania posielajú balíky v stave, ako keby ich kravy žuli a preto sú krabice zväčša poškodené alebo mierne zdeformované.
  2. Plastový obal na krabici v prípade originálu krásne priehľadný a figúrka vo vnútri má okolo seba ešte akúsi fóliu – toto nikdy žiadny bootleg nemá.
  3. Nendoroidy majú vždy priehľadný podstavec, nikdy nie iný a ak ho chytíte do ruky, musí byť stabilná, v žiadnom prípade by ste nemali mať pocit, že sa Vám v ruke rozpadne.

obrázok vľavo – mimo podstavca si môžete všimnúť, že vlasy Racing Miku sú akosi asymetrické. Keby ste ju držali, zistili by ste, že Vám takmer ostali v rukách. A ešte jedna perlička – Racing Miku 2011 je špeciálna edícia pre sponzorov motokárových závodov v Japonsku – kúpite si Miku (za rôzne ceny, potom sa k tomu pridávali bonusy ako napríklad členská karta sponzorov…) a tým zasponzorujete Good Smile Company na závody… Bol to limitovaný kus na rok 2011 a ja som ho objavila na Slovensku v roku 2012 pomerne jednoducho a hneď niekoľko, len za cca 20 eur. Podotýkam, že ceny Nendoroidov sú zvyčajne 45 € za kus, nižšie ceny sa dajú zohnať len v predobjednávkach alebo špeciálnych akciách.

obrázok vpravo – Madoka je pomerne pekne spracovaná, avšak podstavec sa líši od toho, ktorý by ako pravý Nendoroid mala mať.

A čo také CDčka. Bežne sa na conoch dali zohnať. Všimli ste si, že je na nich napísané Miya records? A to priam na všetkých možných druhoch CD – anime OST-y, Miyavi, Gackt, Utada Hikaru, Do as Infinity, Ayumi Hamasaki… Zvláštne, že by všetci nahrávali pod jednou spoločnosťou, no nie? Alebo skôr, pravda je taká, že Miya records je Taiwanská firma špecializovaná na výrobu nelegálnych CD a DVD od japonských interpretov. Kvalita nahraných CD je pomerne dobrá avšak môže sa vyskytovať sekanie hudby a u DVD zrnitý obraz v istých častiach. Priemerná cena týchto CD je do 15 eur a 25 € za CD + DVD box. Pravý originál stojí do 25 € samostatné CD a do 50 € CD + DVD.

Bootlegy sa nájdu naozaj všade, prívesky a iné doplnky u nás zo zásady nikdy nie sú originály z Japonska, ale koho to trápi však, ak sú pekné, kúpim aj ja… Problémom bývajú ešte batohy a rôzne tašky. Nosnosť priemerného batoha do školy býva do 7 kíl, ak chcete anime batoh nosiť do školy, pripravte sa na pár krásnych dní a potom dní plaču, kedy budete ľutovať vyhodené peniaze za už roztrhnutý batoh, pretože nosnosť je okolo 1 – 3 kíl. Takže vhodné skôr na piknik, zoberiete doň dvojlitrovú fľašu, nejaké chlebíčky, karty a iné hry a máte limit nosnosti batoha či tašky. Tašky cez rameno sú ešte náchylnejšie, takže odporúčam dávať si pozor.

To by bolo k fake výrobkom asi všetko, dúfam, že som dostatočne poukázala na problematiku bootlegov u nás a nabudúce si aspoň rozmyslíte, či budete kupovať fake alebo originál.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.