Stranger: Mukó Hadan

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Samurajských anime bolo vždy viac než dosť. Vďačná téma hrdinských bojovníkov riadiacich sa kódexom bušidó alebo potulní róninovia boli vždy jednoduchým receptom na úspech.

Kotaro, malý chlapec, a jeho verný psík Tobimaru sú prenasledovaní čínskymi vojakmi za záhadných okolností, až sú nakoniec zahnaní z Číny až do Japonska. Tu sa ich cesta skríži s potulným róninom – samurajom bez pána, ktorého si Kotaro najme ako ochrancu. Dej sa odohráva počas éry Sengoku, kedy držali v rukách moc daimjó – páni provincií. Toto obdobie je známe svojou nestabilitou plnou prevratov, politických intríg a vojen a patrí pravdepodobne k najčastejšie zobrazovaným obdobiam v japonskej kinematografii.

Jeden z dôvodov, prečo tento film vyniká kvalitou nad ostatné samurajské kúsky je animácia a následné prevedenie súbojov. Animácia využíva predovšetkým zemité, prírodné farby. Prevládajú tu hodne odtiene hnedej. Súboje sú plynulé, a relatívne realistické. Teda realistické ako anime môže len byť. Problémom naďalej ostáva ich rýchlosť, ktorá je nadľudská a samozrejme sila sa taktiež mierne vymyká zákonom ľudského tela. Napriek tomu tu nie sú žiadne zvláštne útoky, ktorých mená musia byť oznamované, inak by to vyzeralo, ako keby nemali žiadny efekt. Navyše, je vidieť, že aj prostredie, hlavne počasie, ovplyvňuje chod vecí.

Na tomto anime spolupracovalo mnoho zvučných mien anime priemyslu. Hudbu mal na starosti skladateľ Sato Naoki. Sato bol skladateľom aj pre známe anime ako X, Heroic Age, Eureka Seven a Blood-C. Producentom filmu je Masahiko Minami, ktorého meno nájdete aj u kúskov ako je Cowboy Bebop, Escaflowne, Fullmetal Alchemist, Ouran Kókó Host Club a Wolf’s Rain, samé to dobré anime. Režisérskej stoličky sa ujal Masahiro Ando, ktorého meno dominuje v rôznych anime ako kľúčový animátor (Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira filmu, Ghost in the Shell a Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Metropolis, Mobile Suit Gundam SEED…).

„Cudzincov meč“ získal aj ocenenia ako Best Animated Feature na Brazil’s International Fantastic Film Festival a bol nominovaný v rovnakej kategórii aj na Asia Pacific Screen Awards a 81st Academy Awards. V roku 2009 ešte vyhral ocenenie Menzione Speciale na Italy’s Future Film Festival.

Aj napriek oceneniam sa film nevyhol určitým mínusom. Okrem príliš prehnane rýchlych súbojov je na opačnej strane misiek váhy aj príbeh plný klišé a predvídateľnosti. Navyše sa postavy nevyhli klasickému stereotypu. Máme tu nikdy neporazeného bojovníka prahnúcom po rovnocennom oponentovi aj hrdinu odmietajúceho minulosť. Spracovanie však šikovne všetko zaobalí a vytvorí film, u ktorého sa budete baviť a tieto chyby prehliadať.

Všeobecne za to je tento film veľmi zdarený aj keď príbehovo zase tak výborný nie je. Všetky ostatné aspekty a dobre zvolené rozprávanie ho však posúvajú vyššie oproti iným samurajským kúskom a tak sa stane obľúbeným filmom nejedného diváka.

Japonský názov: ストレンヂア -無皇刃譚-
Anglický prepis: Stranger: Mukou Hadan
Anglický názov: Sword of the Stranger
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.