Cyprus Comic Con 2017

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Nikdy by som nečakala že zavítam práve sem… sem na Cyperský Comic Con! Osud mi ale doprial na tomto exotickom ostrove výmenný študijný pobyt (vďaka Erazme) a k tomu mi pribalil ešte aj jeden novinársky vstup. Druhého a tretieho septembra tak v hlavom cyperskom meste Nikózii ožila zábava plná komiksu, filmov, fantasy, sci-fi aj anime.

Cyprus Comic Con sa pripomínal v Nikózii už týždne dopredu, investície do marketingu očividne neboli malé. Okrem reklám v rádiu mala takmer každá autobusová zastávka jeho plagát. Autobusová doprava, bohužiaľ, neskutočne zaostáva aj za najhoršími mestami v Centrálnej Európe, takže dostať sa na určené miesto nebolo zase také jednoduché. V sobotu sme museli ísť, dokonca, taxíkom, pretože autobusy po ôsmej večer nepremávali… (To si robíte srandu nie?!)

Comic Con vôbec nie je malá záležitosť aj napriek pomerne malej populácii. Využíva priestory Cyprus State Fair, ktoré sa dajú porovnať s Brnenským výstaviskom, kde sa každý rok koná Animefest. Myslím si, že rozlohou je mu taktiež podobný. Program bol rozdelený do niekoľkých hál, kde sa v najväčšej z nich nachádzala artist alley so svojimi hosťami. Neuveriteľných 56 umelcov pokope tu predávalo svoje výtvory od výmyslu sveta, ktorým ste nedokázali odolať, hoci ste sa o to tak trochu aj snažili. Tu som si hneď kúpila po šikovnom reklamnom ťahu komiks od Neila Gibsona, zakladateľa anglického vydavateľstva Tpub Comics,Twisted Dark, ktoré som si ja, blbec, nedala podpísať… neuveríte, ale doplo mi to až pri písaní tohto reportu. Vzadu za všetkými týmito šikovnými ľuďmi boli špeciálne miesta pre ďalších významných hostí, ktorých tváre aj mená boli pre mnohých z nás hlavným lákadlom celého programu. Hru o tróny určite predstavovať nemusím, ak teda teraz poviem „The Mountain“ (Hafþór Júlíus Björnsson) a Syrio Forela (Miltos Yerolemou), ktorý v GoT zohral úlohu učiteľa malej Ariye Starkovej, určite vám všetkým zasvietia oči vzrušením. Miltos je, mimochodom, pôvodom práve z Cypra. Okrem GoT tu žiarili aj Star Wars, a to s hercom Geraldom Homeom. Pokiaľ holdujete skôr komiksom ako filmom, aj v tomto prípade ste mohli natrafiť na zvučné mená, tak napríklad Lee Townsend (Transformers, ActionMan, Death’s Head…), Liam Shalloo (Transformers, Doctor Who, G.I. Joe…) či Simon Furman (StarCraft, Transformers, She-Hulk, Terminator…).

Cosplayerov tu bolo k videniu o niečo menej ako u nás, na druhej strane sa im ani nečudujem. Horúčavy tu boli jednoducho neznesiteľné. Aj preto väčšina návštevníkov – cosplayerov volila práve postavy s ľahkým alebo obnažujúcim oblečením. V samotnej súťaži bolo štrnásť súťažiacich. V porote zasadli Calypsen, Alex ReissNightCold Créations, čiže odborníci vo svojej brandži a výherca súťaže si vďaka nim následne odniesol domov 1000 €, sošku vymodelovanú podľa jeho cosplay postavy z 3D tlačiarne a, samozrejme, postup na Eurocosplay finále na London Comic Cone. Túto úžasnú výhru získala cosplayerka Tatiana Anisimova s postavou Glindou z Wicked. Svoje obrovské trblietavé šaty vraj postupne šila a upravovala neuveriteľné štyri roky. Okrem šiat mala aj veľmi pekné vystúpenie, takže výhra to bola určite zaslúžená.

Cosplay bol len malou súčasťou veľkého programu, a kto sa nechcel nudiť, ten si mohol pozrieť filmy, zúčastniť sa herných turnajov (tu si ma získali Tekken a Smash Bros), bezhlavo nakupovať v nerd obchodoch alebo u umelcov, či si zahrať stolné a kartové hry. A keď ani to nestačilo, bola tu ešte jedna zvláštnosť, ktorú som na cone zatiaľ nevidela: tetovacie štúdio, ktoré, ako som si všimla, bolo pomerne dosť využívané. Nákupy som si odbavila počas dňa a stihla som sa zapísať aj na workshop skladania Gundam modelov na nedeľu (som obrovský fanúšik tejto série, takže ma nesúďte), a preto som si pohodlne sadla k stolným hrám, presnejšie ku Dungeons and Dragons (D&D), aby som svoj čas využila naplno. S D&D nemám žiadne skúsenosti, s priateľom hrávame Warhammer Fantasy a 40k, takže sa mi naskytla výborná príležitosť zabaviť sa a naučiť sa niečo nové. Vďaka tomu som si našla hernú partiu na výmennom programe… na cony sa jednoducho oplatí chodiť.

V nedeľu som festivalu veľmi neublížila, prvých 6 hodín som strávila trpezlivým a pomalým skladaním svojho Gundam modelu pod dohľadom „japonského majstra“, ktorý mi pomohol vždy, keď moje trasľavé ruky nevedeli nalepiť rovno nálepku. Potom som sa už len popremávala znovu po areáli, našla pár cosplayerov a utekala domov, pretože v tom teple bez žiadneho tieňa sa nedalo vydržať. No dobre, v halách bola klíma, ale mimo nich palmy veľa tieňa nenarobia.

Aby som to ale všetko zhrnula, Cyprus Comic Con sa ukázal ako akcia na úrovni, ktorá hrdo zatieni väčšinu našich conov. Žiadne časové meškania som nezaznamenala, postrehla som skôr mnoho zvučných mien, veľký program (i keď tie naše klasické prednášky tu zase nehľadajte, žiadne prednáškové sály neboli k dispozícii) a, mimochodom, vstupné bolo len 8 € na dva dni! Samozrejme cosplayeri a deti zadarmo 🙂 Celkovo to teda hodnotím ako veľmi úspešnú akciu a dúfam, že sa sem ešte raz niekedy pozriem.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.